Škvarkové placky podle Sandtnerky
Tyhle placky jsem dělala ze dvou důvodů. Mám báječné vlastoručně vyrobené škavrky z domácího pašíka od Anetky z Mimoně a pak parádní kuchařku vydanou v roce 1941, krásně ohmatanou a používanou, s poznámkami a dokonce i s průstřelem od myslivce. Zuzka prostě věděla, čím mi na Vánoce vyrazit dech, takže ji mám, tu pravou 'Knihu kuchařských předpisů od proslulé kuchařky a placičky jsou vskutku výborné. Staly se prvním receptem, které jsem podle kuchařky upekla a věřím, že ne posledním. Člověk se nestačí divit, co všechno za ingredience a fígle znaly v dávných dobách, kdy u nás gastronomie jen vzkvétala...
Ingredience
- 12 dkg vepřových škvarků
- 50 dkg mouky (hladké a krupičkové dohromady)
- 18 dkg sádla
- 1/8 l mléka (125 ml)
- 2 dkg droždí
- lžičku cukru na kvásek
- sůl, pepř
- lžíce bílého vína
- 2 vejce (1 do těsta a 1 na potření)
Postup
1. Vepřové škvarečky jemně posekáme. Necháme vzejít kvásek: Do mléka v hrnečku nebo mističce rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a necháme na teplém místě nakynout, až se tvoří bubliny a kvásek nabyl na objemu.
2. Do mísy prosijeme mouku, přidáme sádlo, osolíme, opepříme, přilijeme vykynutý kvásek, vejce, lžíci vína a vypracujeme těsto.
3. Škvarečky zapracujeme do těsta, těsto položíme na pomoučněný vál, rozválíme, dvakrát přeložíme a pak necháme pod utěrkou kynout.
4. Po 15 -20 minutách těsto rozválíme na plát silný asi 1 cm a vykrajujeme kolečka, která klademe na plech. Není třeba plech vymazávat, mastné těsto se o sebe postará samo.
5. Kolečka ozdobíme nožem - vytvoříme mřížku, potřeme rozšlehaným vajíčkem, můžeme ještě lehce posolit nebo pokmínovat a pečeme v předehřáté troubě na 180° C dozlatova.
6. Necháme vychladnout a "podáváme k čaji", jak doporučuje paní Sandtnerová.