Zobrazit všechny recepty
Kváskový pecen chleba
Top edge of content
Slané

Kváskový pecen chleba

Kváskový chléb jsme si celá rodina zamilovali. A to tak, že holkám běžný kupovaný chléb už ani nechutná. Příprava není těžká, výsledek budete mít ze začátku možná pokaždé trochu jiný. Moje rada zní, pečte, pečte a pečte, nenechte se odradit neúspěchem a postupně si přijdete na svůj správný poměr surovin. Pusťe se do toho, až první chleba provoní Váš byt, nebude už cesty zpět a propadnete domácímu chlebu jistě tak, jako my!

Ingredience

Na rozkvašení

  • 200 g žitné mouky (může být i část celozrnné)
  • 200 ml vody
  • 2 polévkové lžice kvásku

Na chleba

  • 500 g pšeničné chlebové mouky (lze také dát část celozrnné či úplně jiné mouky)
  • 300-400 ml vody
  • 2 čajové lžičky soli
  • hrst kmínu
  • mouka na podsypání
  • škrob na „pomazání“

Postup

1. Na asi 10 hodin (ideálně přes noc) rozkvasíme žitnou mouku s vodou a kváskem, který uchováváme v ledničce. Kvásek má poměrně hustou konzistenci.
2. Vzešlý kvásek smícháme se zbytkem surovin. Hněteme (ideálně robotem) 10-15 min. Těsto má být řidší, nesmí téct, ale nemělo by mimo mísu držet tvar. V přikryté míse necháme 2-3 hodiny kynout. Pokud máme čas, je dobré v průběhu kynutí každou půlhodinu těsto od krajů dovnitř přeložit.
3. Když je těsto vykynuté, dáme si ho na pomoučněný vál a překládáme jako čtverec ze všech stran směrem dovnitř. Opakujeme dle potřeby několikrát. Nakonec poskládáme okraje do středu, otočíme ho a vytvarujeme bochník. „Pomažeme“ škrobem a vložíme do ošatky. Dáme do igelitu a necháme kynout 1-2 hodiny.
4. Do trouby vložíme prázdný plech, další plech (nebo misku) s vodou a troubu rozpálíme na 250 °C abychom vytvořili páru. Chleba rychle vyklopíme z ošatky na rozpálený plech, můžeme jej naříznout, postříkáme vodou a rychle troubu zavřeme. Po 15 minutách vyndáme plech s vodou a snížíme teplotu na 220 °C. Po 15-20 minutách snížíme ještě na 180 °C a pečeme asi 50 minut dokud poklepání zespoda nezní dost dutě.

Tip

Na konzistenci těsta má vliv spousta faktorů. Počasí venku (jako fakt, mouka absorbuje vodu za slunného dne jinak než za deště), typ mouky (i stejná značka může být pokaždé trochu jiná), a ještě asi tisíc dalších faktorů. Výhoda je, že i placák, i hutná koule, chleba s velkými oky, připálenou kůrkou nebo nevím jaký další - všechny budou chuťově dobré, na pohled možná trochu srandovní, ale vždycky se dají sníst. (Snad jen, když jsem zapomněla dát do těsta sůl, nedokázali jsme v žádné podobě chleba dojíst a putoval slepičkám.) Postupem času se naučíte odhadnout správnou konzistenci těsta v jednotlivých fázích. V tom tkví podle mého celý zakopaný pes. A pokud se vám chleba nedaří držet v kulaté vysoké podobě, pomožte si klidně i formou. Buď kovovou “cihličkou”, nebo kulatou skleněnou zapékací a pečte přímo v ní. Experimentujte, zkoušejte. Studnou informací je i facebooková skupina Pečem Pecen. A kvásek si pořiďte buď v pekařství nebo pomocí kváskové mapy od někoho z vašeho okolí!

Dobrou chuť!

Share on Facebook

Sdílejte recept mezi přáteli

Share on Twitter